temetkezés

ügyintézés, gyász, kegyeleti kellékek, temetés, temetők

Szívből gyökerező emlékek – amikor a veszteségből élet sarjad

2025. július 16. 12:49 - N.Ferenc

Szívből gyökerező emlékek – amikor a veszteségből élet sarjad

 

 50153.jpgAmikor elvesztettem a nagymamámat, sokáig kerestem a módját, hogyan őrizhetném meg Őt úgy, hogy ne csak egy fénykép nézzen vissza rám, hanem valami, ami él, lélegzik, és velünk marad. Egy délután, sétálva a mamám kertjében, megpillantottam egy üres földdarabot a ház mögött. Ekkor született meg bennem az ötlet: ott álljon majd egy tölgy, amely a mi történetünket növeszti tovább.

A faültetés manapság egyre többet jelent, mint pusztán környezetvédelem. Sokan választják ezt a lehetőséget, hogy egy fontos személy nyomát élő formában őrizzék meg. Kata, egy fiatal pszichológus, akit nemrég interjúztam, elmondta: Édesapám hirtelen távozott. Mindketten szerettük az erdőt. Egy gesztenyefát ültettem a temetés után, és azóta minden tavasszal látom benne az újrakezdést.” Ez a gesztenyefa lett számára egyfajta benső iránytű, amely az emlékezést nem lezárja, hanem továbbvezeti.

A fa nem csak növény – szimbólum. Gyökerei mélyre hatolnak, ahogy a múlt is belénk kapaszkodik, évgyűrűi pedig minden esztendő fájdalmát és örömét magukba zárják. László bácsi, egy 82 éves nyugdíjas, akinek felesége harminc év házasság után hunyt el, így fogalmazott: „Minden évben, mikor új levelet hajt a diófánk, úgy érzem, Erzsi visszamosolyog rám.”

Az élő emlékezés szelíden visz közelebb a veszteségek feldolgozásához. Ahelyett, hogy csak megőriznénk valamit, amit már nem lehet visszahozni, inkább átalakítjuk új formát adunk a hiánynak. A természet körforgása segít megérteni azt is, hogy a vég sokszor csak valami új kezdete. A levelek, amelyek ősszel lehullnak, tavasszal más színekben térnek vissza. Így válik a fájdalomból növekedés.

Nóra, egy háromgyermekes édesanya, a legkisebb fia emlékére egy hársfát ültetett. Mikor megkérdeztem, miért éppen azt választotta, ezt mondta: „A hárs finoman illatozik, és nekem mindig a kisfiam nevetése jut róla eszembe. Nem akartam síremléket, amit csak nézhetek. Olyan emléket szerettem volna, amit ölelni is lehet.”

Ahogy telnek az évek, ezek az emlékfák nem csupán személyes történetek hordozói, hanem közösségi jelképek is. Egyre több parkban, temetőkben vagy iskolai udvaron találni olyan fát, amely egy-egy emberi sorsnak állít élő mementót. A fák nem beszélnek, de susogásukban mégis ott van minden, amit valaha mondtunk vagy hallottunk attól, akit elveszítettünk.

Mikor legközelebb elsétálsz egy terebélyes lombkorona alatt, talán észre sem veszed, hogy egy történet árnyékában állsz. Egy élet története, amely – bármennyire fájjon is a hiánya – gyökeret vert az időben. És az emlékezés így nem csupán emlék marad, hanem újra élni kezd – levélben, ágakban, évgyűrűkben.🌳

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://temetkezesivallalkozas.blog.hu/api/trackback/id/tr4818909038

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása